Site icon eticky.cz

Do Českých supermarketů míří zálohované PET lahve

Do Českých supermarketů míří zálohované PET lahve Zdroj: Canva

Do Českých supermarketů míří zálohované PET lahve Zdroj: Canva

Podle Davida Surého, ředitele sekce ochrany životního prostředí MŽP, může testovací projekt řetězců ověřit, zda jsou lidé v ČR ochotni zlepšit sběr plechovek a PET lahví.

Zavedení systému dlouhodobě podporuje Iniciativa Zálohování. Ta sdružuje společnosti Coca-Cola HBC ČR a SK, Kofola, Mattoni 1873, Heineken ČR a Plzeňský Prazdroj, které patří mezi největší výrobce nápojů v České republice.

Podobné pilotní projekty realizovaly řetězce i v dalších zázemí a vždy přinesly užitečné zkušenosti, které pomohly systém dobře nastavit tak, aby byl pro spotřebitele komfortní,“ uvedla za iniciativu pro CNN Prima News Kristýna Havlingerová. Řetězce zatím neuvedly, ve kterých prodejnách si lidé budou moci vracení lahví vyzkoušet.

Češi jsou pro

Loňský průzkum agentury Ipsos ukázal, že 74 % Čechů podporuje zavedení záloh na PET lahve a 70 % lidí je pro zálohy na plechovky. Za ideální částku pro zálohy lidé podle šetření považují čtyři koruny, a to jak u lahví, tak u plechovek. Pro tři čtvrtiny respondentů jsou obchody ideálním místem pro vracení lahví.

Podle vzoru zahraničí

V některých evropských zemích existuje systém zálohování PET lahví a plechovek. Například v Dánsku a Německu je zálohování PET lahví zavedeno. Anglie od března loňského roku schválila zálohování všech nápojových lahví a plechovek.

V Německu činí záloha 0,25 eura (necelých sedm korun). Motivací pro jeho zavedení v Německu bylo zvýšit prodej nápojů v opakovaně použitelných obalech, což se paradoxně nepodařilo. Za 15 let fungování systému Němci zaznamenali více než 90procentní návratnost jednorázových PET lahví, což je jistě dobrý výsledek. Je však třeba dodat, že se jedná pouze o PET lahve. Naproti tomu třídění, a tedy i recyklace veškerého plastového odpadu v Německu má klesající tendenci.

Exit mobile version