Zde je vše, co potřebujete vědět o dopadu používání digitálních technologií na životní prostředí, od generování obrovského množství odpadu až po vypouštění skleníkových plynů, a co můžeme individuálně udělat pro jeho minimalizaci.
Jaká je vaše digitální stopa?
Přemýšleli jste někdy o tom, jaký dopad na životní prostředí mají vaše online aktivity? Ačkoli jsou data na internetu v podstatě neviditelná, je třeba je zpracovávat a ukládat v obrovských datových centrech po celém světě, která jsou nepřetržitě napájena, aby mohla posílat informace tam a zpět mezi všemi našimi digitálními zařízeními, od telefonů po notebooky a tablety. Náš digitální svět, který je dostupný pouhým kliknutím, ve skutečnosti zanechává na naší planetě stopy v podobě odpadu a emisí.
V současné době je na světe k internetu připojeno 2,5 miliardy lidí. S rostoucím počtem bude růst i uhlíková stopa, kterou digitální svět vytváří. Podle celosvětové neziskové organizace Climate Care činí roční energetická a uhlíková stopa internetu 830 milionů tun oxidu uhličitého, což jsou zhruba 2 % celosvětových emisí uhlíku. V současné době je globální digitální stopa stejná jako stopa letecké dopravy, ale brzy může letecký průmysl překonat.
Odkud tedy přesně pocházejí všechny emise z online světa?
V první řadě musí technologické společnosti vyrábět a dodávat obrovské množství internetového hardwaru, jako jsou servery, počítače a telefony. To nejenže vyžaduje obrovské množství zdrojů a energie při výrobě, ale také uvolňuje obrovské množství emisí z výroby i dopravy.
Dále je třeba tato zařízení napájet a chladit. Většinou se elektřina odebírá ze sítě, která je poháněna uhlím, plynem nebo ropou, a ne obnovitelnou energií, což opět vypouští do atmosféry skleníkové plyny.
Pokud jde o používání našich zařízení, každé použití vyhledávače vyžaduje spotřebu energie. Od internetového hardwaru až po samotná zařízení a tomu odpovídá i produkce emisí. Je to proto, že každé jednotlivé vyhledávání vyžaduje použití několika serverů, které posílají informace tam a zpět. Podle organizace Climate Care může pouhé jedno vyhledávání na Googlu vyprodukovat od 0,2 do 7 gramů emisí oxidu uhličitého – 7 gramů se rovná ujetí 52 metrů autem. E-maily obsahující velké množství informací nebo odeslané více kontaktům mohou vyprodukovat až 50 gramů oxidu uhličitého. To je spotřeba energie, která by stačila na napájení 6,4 průměrných chytrých telefonů.
Jak ji můžeme minimalizovat?
Přestože se používání digitálních zařízení a surfování po internetu stalo v moderní době nevyhnutelným, existuje několik tipů, kterými se můžeme řídit, abychom snížili svou digitální stopu.
Upravte nastavení výkonu
Nastavení počítačů a zařízení do režimu spánku pomůže šetřit energii, když je nepoužíváte. Jejich vypnutí nebo úplné vypnutí monitorů ušetří ještě více.
Zastavte sledování dat
Téměř každá webová stránka nebo vyhledávač o vás předává údaje stovkám společností. Některé vyhledávače, jako například Firefox, zavedly ochranu proti sledování a shromažďování osobních údajů. Jednou z nejekologičtějších dostupných možností je Ecosia. Nesleduje žádné vaše soukromé údaje a její centra jsou poháněna 100 % obnovitelnou energií.
Snížení jasu obrazovky
Oddělení pro udržitelnost na Harvardově univerzitě doporučuje, že ztlumení našich monitorů a obrazovek o 30 % může pomoci snížit značné množství energie a také zmírnit únavu očí.
Stahování nebo streamování
Streamování hudby a videa vyžaduje přenášení obrovského množství dat tam a zpět na servery. To spotřebovává velké množství energie a emisí ve srovnání se stahováním, které zahrnuje jednorázové stažení dat ze serverů. Pokud stahování nepřipadá v úvahu, zpráva „Click Clean Report“ organizace Greenpeace ukazuje, které streamovací služby jsou šetrnější k životnímu prostředí než jiné.