Finští výzkumníci zjistili, že pravidelné návštěvy přírody snižují pravděpodobnost, že budete muset užívat léky na úzkost, depresi, ale také na krevní tlak nebo astma.
Výzkum se zaměřil především na obyvatele měst. Zjistil, že ke zlepšení zdravotního stavu stačí třikrát až čtyřikrát týdně navštívit park, komunitní zahradu nebo jinou městskou zeleň. Oproti obyvatelům měst mají v tomto ohledu výhodu lidé žijící v bližším kontaktu s přírodou.
Jak výzkum probíhal?
Výzkumníci z Finského institutu zdraví a sociálních věcí vycházeli z odpovědí 16 000 náhodně vybraných obyvatel Helsinek, Espoo a Vantaa. Data shromažďovali v letech 2015 a 2016. Ptali se jich, jaké léky užívají, jak často jsou v kontaktu s přírodou nebo jak často tráví čas aktivně v přírodě.
V porovnání s méně než jednou návštěvou týdně byly tři nebo čtyři návštěvy týdně spojeny s o 33 % nižší pravděpodobností užívání léků na duševní zdraví. O 36 % nižší pravděpodobností užívání léků na krevní tlak a o 26 % nižší pravděpodobností užívání léků na astma. Riziko užívání léků na tlak klesá ještě více, pokud vyrazíte pětkrát týdně, konkrétně o 41 procent.
„Shromažďování vědeckých důkazů, které podporují zdravotní přínosy pobytu v přírodě. Pravděpodobně zvýší nabídku kvalitních zelených ploch v městském prostředí a podpoří jejich aktivní využívání,“ píší vědci.