Site icon eticky.cz

Cílem „modré dohody“ OSN je nahradit nadměrný rybolov pěstováním mořských řas

Cílem "modré dohody" OSN je nahradit nadměrný rybolov pěstováním mořských řas

zdroj: canva.com

Organizace spojených národů usiluje o vytvoření koalice „Blue Deal. Ta by chránila oceány a vytvořila udržitelné oceánské hospodářství založené na mořských řasách.

Nová oceánská ekonomika

„Hospodářská, sociální a environmentální hodnota oceánu nám může pomoci lépe se zotavit z pandemie a ochránit nás před budoucími krizemi,“ uvedla v prohlášení generální tajemnice UNCTAD Rebeca Grynspanová. „Musíme však najít správnou rovnováhu mezi využíváním oceánu a ochranou jeho zdrojů.“

Grynspanová poukazuje na pěstování mořských řas pro potravinářské účely, biopaliva a kosmetiku jako na hlavní zdroj příjmů a udržitelnou alternativu k destruktivním odvětvím, jako je rybolov a těžba ropy. Jako velmi perspektivní uvádí také materiály z biomasy založené na řasách. Směr koalice Blue Deal pod vedením UNCTAD bude vytyčen během Fóra o oceánech, které se koná tento týden před lisabonskou konferencí.

Podle UNCTAD se bude fórum zabývat tím, jak by „modrá dohoda“ mohla vybudovat odolnou oceánskou ekonomiku a zároveň posílit zdraví oceánů, zejména vzhledem k tomu, že míra znečištění plastem stále roste. Téměř polovina současné světové populace se živí zbožím a službami založenými na oceánech, jejichž hodnota se v současnosti odhaduje na více než 2,5 bilionu dolarů.

Podle UNCTAD se očekává, že do roku 2030 se ekonomika oceánů zdvojnásobí. Uvádí však, že jsou zapotřebí investice na podporu nových odvětví, jako je pěstování mořských řas. Uvádí, že hospodaření na pouhých dvou procentech oceánů by mohlo poskytnout dostatek bílkovin pro výživu 12 miliard světové populace. 

zdroj: canva.com

Regulace zdraví oceánů

Zdraví oceánů má zásadní význam, tvrdí koalice pod vedením OSN, ale rychle se zhoršuje. Přičemž 34 % světových rybích populací kleslo na „biologicky neudržitelnou“ úroveň, uvádí UNCTAD.

Je třeba zaplnit mezery ve správě oceánů, včetně úsilí o regulaci dotací na rybolov, které v posledních deseti letech činily v průměru 10 miliard dolarů. Mezi průmyslově vyspělými zeměmi a celosvětově by mohly dosahovat až 35 miliard dolarů,“ uvádí UNCTAD. „Z toho 20 miliard dolarů přímo přispívá k nadměrnému rybolovu.

Rybářský průmysl v současnosti vytáhne z oceánů zhruba tři biliony ryb ročně. Zatímco na souši se za rok chová 60 miliard hospodářských zvířat. Rybářský průmysl je také největším přispěvatelem k problému znečištění oceánů plasty, protože „duchové“ – opuštěné sítě a další vybavení – tvoří přibližně polovinu veškerého plastového znečištění. UNCTAD uvádí, že bez globální dohody nebude dosaženo cíle udržitelného rozvoje č. 14 „a jeho příslibu odolného a prospěšného oceánského hospodářství“.

„Nastal ideální čas pro stanovení nového směru investicemi do udržitelných oceánských ekonomik,“ uvedl Grynspan.

Toto oznámení přichází v návaznosti na poslední díl zprávy IPCC, který vyzývá k výraznému snížení emisí CO2 do konce desetiletí. Navazuje také na nedávnou rezoluci členských států OSN zaměřenou na omezení globálního znečištění plasty.

Exit mobile version