Rizik, která ohrožují vinnou révu a dělí vinaře od úspěšné sklizně, je mnoho. Od sucha a horka až po choroby révy a mrazy. Moravští vinaři by se díky francouzské technologii UV Boosting mohli již brzy lépe vyrovnat s výše zmíněnými dopady klimatických změn.
„Zařízení bez použití chemických látek zvyšuje obranyschopnost rostlin. Využívá k tomu speciální svítidla s ultrafialovými paprsky ve spektru UV-C, které spouští u rostlin produkci kyseliny salicylové. Ta působí jako varovný signál a předem připravuje rostlinu na rychlejší a účinnější obranu proti chorobám, mrazu a suchu,“ vysvětluje Václav Štursa ze společnosti BISO SCHRATTENECKER, která je dodavatelem technologie.
K dnešnímu dni ji úspěšně používá přibližně 100 výrobců z Francie, Itálie, Španělska a Chile. Jejich výsledky za období 2018 až 2022 ukazují, že používání UV Boostingu snížilo výskyt padlí révy a peronospory révy vinné v průměru o 45 % a poškození mrazem o 20-30 %. Naproti tomu se výnosy vinic zvýšily v průměru o 20 %.
První vlaštovka v Česku
„Budeme testovat, zda dojde k posílení odolnosti rostlin vůči suchu i chorobám, a zda se podaří touto cestou zvýšit výnos vinice. Vyčlenili jsme proto 20 hektarů vinohradů s odrůdami Rulandské šedé, Rulandské modré, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský, jejichž hrozny se používají pro výrobu sektů Bohemia Sekt Prestige a Habánských šumivých vín. Pokud technologie zafunguje v našich podmínkách stejně jako v zahraničí, mohla by být cestou k dalšímu snížení používaných ochranných látek ve vinohradech,“ říká Petr Ptáček, ředitel vinařství Habánské sklepy.
Aplikace bude probíhat šestkrát do roka. A to přibližně každé 2 týdny. První výsledky testu budou známy na konci letošního vegetačního roku. Zařízení nezanechává žádné stopy na rostlinách a funguje stejně v ekologickém režimu i v konvenčním pěstování.
Trend udržitelnějšího hospodaření
Využití UV Boostingu je jednou z mnoha aktivit BOHEMIA SEKTu, která pomáhá k rozvoji udržitelné péče o vinohrady. „Jsme si dobře vědomi naší role při ochraně krajiny a přírody, kterou chceme zachovat pro budoucí generace. Šetrné péči o půdu a krajinu se věnujeme v rámci našeho vlastního programu DoVinic, který je zaměřen především na boj s dopady klimatických změn, zejména se suchem,“ říká ředitel vinohradnictví skupiny BOHEMIA SEKT Libor Výleta.
V posledních letech například společnost snížila počet jízd strojů na vinici až o polovinu. V zájmu ochrany životního prostředí v chráněné oblasti Pálava používá zachycovač rosy se zpětným rozprašováním kapaliny. Ta se nelepí na listy révy a po filtraci se znovu používá k ošetření. Má také síť vlastních meteorologických stanic. Technologie pomáhá měřit teplotu, srážky a vlhkost v různých výškách rostlin a v půdě a podle toho účinněji zavlažovat.