Site icon eticky.cz

BOHEMIA SEKT spouští revoluční projekt DoVinic

BOHEMIA SEKT spouští revoluční projekt DoVinic zdroj: canva

BOHEMIA SEKT spouští revoluční projekt DoVinic zdroj: canva

Hlavním záměrem tohoto programu je zachovat moravské vinice v plné síle. A to tak, aby i pro budoucí generace mohly produkovat kvalitní moravské hrozny.

Měnící se klima významně ovlivňuje vinohradnický rok. Čelíme novým výzvám a tradiční metody již nestačí. Věříme, že náš program DoVinic pomůže moravským vinohradům, aby nadále produkovaly kvalitní hrozny, které jsou základem unikátního charakteru moravského vína,“ řekl ředitel společnosti BOHEMIA SEKT Ondřej Beránek.

Program DoVinic provádí širokou škálu udržitelných aktivit zaměřených na modernizaci vinohradnických postupů. Jedním z nich je řešení sucha, které má zásadní vliv na vinohradnictví. Nedostatek vody totiž způsobuje nižší úrodu, zatímco dostatek vody vede k bohaté.

Meziřadí

„Celkové množství dešťových srážek na Moravě je každý rok podobné, přesto voda v hlubších sférách půdy ubývá. Místo mírného deště často přicházejí prudké lijáky a voda se nestačí vstřebat, odteče pryč a rostlina trpí suchem dál,“ říká ředitel vinohradnictví Libor Výleta.

Inovativní přístup pro uchování vody v krajině

Program DoVinic zahrnuje projekt ozeleněného meziřadí, který BOHEMIA SEKT zahájil na jaře. Tento projekt se provádí na 66 hektarech vinic v Pavlově a Bzenci a využívá směsi jetelovin a plodin. Cílem projektu je zachovat vodu v krajině.

Chceme pečovat o půdu přirozenou a biologickou cestou. Mezi řádky révy vinné jsme vyseli směs jetele, ředkve a pohanky, které rychle prorůstají půdou, mají hluboké kořeny a jsou kvalitním hnojivem,“ vysvětlil Libor Výleta.

Na projektu spolupracuje i Mendelova univerzita v Brně. „Větší množství rostlin v půdě ochlazuje vinici a snižuje výpar. Kořeny zase zlepšují pórovitost půdy a pomáhají vsakování vláhy do podzemních vod a je i způsobem, jak navrátit do vinic život“ popsal profesor Pavel Pavloušek z Ústavu vinohradnictví a vinařství. Na jaře se rostliny zapraví do půdy a stanou se organickou hmotou. Ta na sebe váže vodu a vinicím během vegetace dodá důležité živiny.

Profesor Pavel Pavloušek

Budeme pozorně sledovat stav rostlin a půdy a průběžně vyhodnocovat výnos a kvalitu vždy v porovnání s vinici v konvenčním způsobu hospodaření,“ dodává Libor Výleta.

 

Exit mobile version