Někdy je dobré dopady vidět na vlastní oči. Teorie nestačí.
Ve středu 13. července 2022 prodejna PENNY v Praze Uhříněvsi přivítala zákazníky bez všech produktů, které by nebylo možné bez přispění včel vyrobit. Z nabídky byly vyřazeny nejen produkty, které obsahují med, ale také produkty, na jejichž produkci se včely podílí opylováním nebo výrobky, které by v nabídce nebyly, protože tyto produkty obsahují. „Byla to doslova mravenčí práce. Nejprve jsme si stanovili určitou hranici, kdy už by daný výrobek nebylo možné vyrobit nebo jej vyrobit v daném složení či s danou chutí. Pak jsme procházeli složení tisíců produktů. Výsledkem bylo, že jsme vyřadili z naší nabídky pro tento den celkem 60 % našich výrobků! Nejde jen o ovoce nebo zeleninu či produkty obsahující med, ale i oleje, pečivo, koření, cukrovinky, ochucené mléčné výrobky, džemy, džusy, a spoustu dalších produktů,“ popisuje přípravu akce Petr Baudyš, vedoucí oddělení kvality.
„Uvědomujeme si, jak zásadní dopad má naše činnost na životní prostředí. Využíváme přírodu k našemu životu, k našemu pohodlí a komfortu. Často si neuvědomujeme, jak důležité je, se o ni starat, abychom nepřišli o to, co nám poskytuje. Celosvětově je úbytek včel zásadní. Podle některých studií za posledních 20 let celosvětově uhynulo přes 50 % včelstev. Vliv na to mají například změny klimatu, extrémní sucha nebo nadužívání chemikálií ve snaze o co nejvyšší zemědělské výnosy. Považujeme proto za důležité na tuto skutečnost upozorňovat.“ říká Jens Krieger, generální ředitel PENNY.
PENNY a kampaň Zachraňme včely
Význam včel pro celosvětovou produkci potravin je vyčíslen na 500 mld. EUR, tedy takřka 13 biliónů korun. „Jedna věc je produkce potravin, druhou pak dopad na životní prostředí. Stačí si představit, jak by naše země a krajina vypadala bez rostlin, na jejichž opylování se včely podílejí. „
PENNY poskytuje domov 2 miliónům včel, a to v celkem 58 úlech. Ty jsou umístěny u centrály společnosti v Radonicích a u centrálních skladů v Jirnech u Prahy, Lipníku nad Bečvou a Dobřanech.