Icahnův boj se soustředil na zacházení dodavatelů řetězce s březími prasaty, ale jeho obavy nesdílel dostatek ostatních akcionářů.
Během výroční schůze akcionářů McDonald’s ukázaly první počty hlasů, že Icahn získal podporu přibližně 1 procenta akcií v oběhu, uvádí společnost. Před schůzí se snažil přesvědčit ostatní akcionáře, aby viděli jeho pohled na věc. Zaměřil se na to, co označuje za selhání společnosti McDonald při dodržování závazků v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a správy a řízení společnosti.
Bojuje v prohrané bitvě?
Vzhledem k jeho podílu v McDonald’s a velikosti samotné korporace není Icahnova porážka nečekaná. Předseda představenstva Enrique Hernandez Jr. opakovaně uvedl, že Icahn byl pozván, aby vystoupil na schůzi akcionářů, ale dva dny předtím svůj projev odvolal a vůbec se jí nezúčastnil.
Původní boj začal v únoru, kdy Icahn veřejně vyzval McDonald’s k nedodržení termínu. Společnost se již dříve zavázala, že do roku 2022 přestane ve svém dodavatelském řetězci používat těhotenské přepravky pro březí prasata. Šel ještě dál a tvrdil, že McDonald’s měl zavést plošný zákaz beden, ale později podmínky svého závazku změnil.
Humánní společnost Spojených států se pokusila Icahna podpořit. Organizace předložila akcionářský návrh, který odrážel jeho myšlenky, ale stáhla jej. Měla požádat o potvrzení, že předchozí cíle týkající se odstranění používání březích beden u březích prasat v roce 2022 budou dotaženy do konce. Vyzvala také ke zvýšení transparentnosti v dodavatelském řetězci vepřového masa.
Joah Balk, viceprezident pro dobré životní podmínky hospodářských zvířat Humane Society, v připraveném prohlášení prozradil, že organizace svůj návrh stáhla kvůli tomu, že McDonald’s přiznal, že jeho dodavatelé stále zavírají březí prasata.
Návrhy akcionářů jsou nezávazné a nabízejí pouze možnosti úprav. Často se používají k zjištění veřejného mínění ohledně stávajících provozních postupů.
Společnost McDonald’s nabízí protiargumenty
Fastfoodový gigant tvrdí, že kombinace Covid-19 a afrického moru prasat vedla k nutnému prodloužení původní lhůty stanovené před 10 lety. Předpokládá, že 85 až 90 % jeho dodávek vepřového masa v USA bude pocházet z prasat, která nebyla klecová, poté, co byla potvrzena březost.
Společnost McDonald’s se dále odvolává na zvýšené náklady a následné zvýšení cen, pokud budou bedny zcela odstraněny. Podle dubnového prohlášení společnost vynaložila na boj s prokuristou zhruba 16 milionů dolarů.
Dobré životní podmínky zvířat v centru pozornosti
KFC je dalším řetězcem rychlého občerstvení, který se dostal pod drobnohled kvůli „zavádějícím“ závazkům v oblasti dobrých životních podmínek zvířat. V rámci své marketingové kampaně „za kbelíkem“ zveřejnil kuřecí konglomerát video, které zobrazuje zdravá kuřata žijící v pohodlných podmínkách. Byly v něm ukázány aktivity pro zapojení do společnosti a také bidýlka pro dobré životní podmínky ptáků. Několik týdnů po natočení videa navštívil stejnou farmu veganský kuřecí startup VFC. Zjistila zcela odlišné podmínky: ptáci se trápili ve stísněných prostorách, mrtví a zranění ptáci byli roztroušeni po podlaze, chyběla angažovanost a bidýlka byla vyvýšená příliš vysoko, aby se dala používat. Odhalení vedlo k tvrzení, že společnost KFC „vymývá své organizace„. Společnost KFC se k tomu nevyjádřila.
Dobré životní podmínky zvířat již nejsou považovány pouze za etickou otázku. Shromáždění OSN pro životní prostředí přijalo v březnu novou rezoluci, která vůbec poprvé spojuje dobré životní podmínky zvířat s udržitelností. Rezoluci, která je označována za potenciální katalyzátor širokých snah o ochranu zvířat, podpořilo sedm členských států.