Kalifornská Stanfordova univerzita oznámila, že na začátku podzimního semestru 2022 otevře novou školu. Doerr School of Sustainability vznikla díky daru ve výši 1,1 miliardy dolarů od Johna a Ann Doerrových a darům od dalších filantropů. Škola se zaměří na identifikaci a mobilizaci úsilí o řešení klimatické krize spolu s omezeními udržitelnosti, kterým čelí lidé a ekosystémy na celém světě.
Nová škola je první, která byla na Stanfordu otevřena za posledních 70 let. Celkový objem darů dosáhl 1,69 miliardy dolarů, přičemž Doerrův dar je největší v historii univerzity. Doufá se, že toto místo podpoří novou hloubku porozumění a řešení problémů ve vztahu ke klimatické krizi. Školu bude tvořit nový profesorský sbor, nové prostory a nový institut.
Podpora nových generací klimatických aktivistů
„Stanford se odvážně, akčně a trvale zavazuje řešit největší výzvu lidstva a my jsme hluboce přesvědčeni o jeho ambicích a schopnostech,“ uvedli John a Ann Doerrovi v prohlášení. „Věříme, že Stanford Doerr School of Sustainability bude vzorem mezioborové spolupráce potřebné k vyřešení této existenční výzvy – a nastaví nový standard pro vědeckou práci v 21. století. Dnešní skutečné a naléhavé výzvy – v neposlední řadě řešení naší klimatické krize – vyžadují, aby znalosti směřovaly k vytváření praktických a realizovatelných řešení. Toto je rozhodující desetiletí a my musíme jednat s plnou rychlostí a v plném rozsahu.“
Škola udržitelnosti zaměří své úsilí na tři rozsáhlá témata: Země, klima a společnost. Pro prosazování řešení byly vytyčeny tři segmenty: akademické katedry, mezioborové instituty a akcelerátor udržitelnosti určený na podporu nových start-upů. V souladu s mandátem školy budou všechny nové budovy postaveny udržitelným způsobem a jejich součástí budou střešní zahrady.
„Stanford Doerr School of Sustainability bude nejen využívat intelektuální sílu našich studentů, vyučujících a zaměstnanců napříč naším kampusem, ale také spolupracovat s externími organizacemi po celém světě, aby společně vyvíjeli inovativní řešení a identifikovali nové poznatky prostřednictvím výzkumu a vzdělávání,“ uvedl v prohlášení Arun Majumdar, nový děkan fakulty. „Jak se často říká, Zemi nedědíme po svých předcích, ale půjčujeme si ji od svých dětí. Musíme vytvořit budoucnost, v níž se lidem a přírodě bude dařit společně.“
Kdo jsou Doerrovi?
Dar ve výši 1,1 miliardy dolarů není pro nikoho kapkou v moři, ale miliardáři Doerrovi ho považují za nezbytný pro nastartování změn, které životní prostředí potřebuje. John Doerr je inženýr a investor rizikového kapitálu, který se proslavil jako průkopník hnutí čistých technologií v Silicon Valley. Často investuje do technologií s nulovými emisemi. Ann Doerrová je členkou správní rady Fondu na ochranu životního prostředí a působila jako členka Rady pro boj proti rakovině při Stanfordské lékařské fakultě. Manželé Doerrovi dříve podporovali mnoho stanfordských iniciativ a škol.
Vedle manželů Doerrových přišla řada dalších darů na podporu najímání pracovníků fakulty a základních věcí, které děkan označil za prioritní. Filantropové Filoovi se významně zasloužili o rozjezd školy. Poskytnutím neomezeného daru doufají, že škola bude moci podpořit další generaci odborníků na čistou energii, kteří mohou zachránit planetu.
„David a já věříme, že poskytnutím flexibilní podpory vedoucím pracovníkům nové školy můžeme urychlit pokrok v náročných otázkách, které je třeba řešit pro přechod k budoucnosti čisté energie,“ uvedla Angela Filo ve svém prohlášení. „Věříme, že škola ukáže, jak mohou univerzity vytvářet nové poznatky a řešení, která přispějí k rozvoji spravedlivější a udržitelnější planety.“
Stanford je připraven k zahájení
Na podzim zahájí činnost škola udržitelného rozvoje, kterou bude vyučovat přibližně 90 stávajících členů fakulty z rodiny Stanfordovy univerzity. V průběhu příštího desetiletí se počítá s příchodem dalších 60 odborníků. Klíčovou se ukáže být Škola věd o Zemi, energii a životním prostředí, na kterou přejdou všichni členové fakulty. Stejně tak budou do nové školy začleněny stávající stanfordské instituce pro životní prostředí a energetiku.
Univerzity, které chtějí přijmout udržitelnost
Ačkoli se jen málo škol zabývá udržitelností v takovém rozsahu, jako se jí nyní bude moci věnovat Stanford, na amerických vysokých školách dochází k rozsáhlému posunu.
UMass Amherst právě odhalila, že její jídelní lístky v jídelnách budou obsahovat uhlíkové značky. Cílem tohoto kroku je povzbudit studenty, aby se přiklonili k rostlinným potravinám, a to na základě jejich nižšího dopadu na životní prostředí.
Na jiných školách, které obsluhuje společnost Sodexo, se brzy výrazně zvýší podíl rostlinných jídel. Poskytovatel stravovacích služeb uvedl, že plánuje převést 42 % svých jídelníčků na bezmasé recepty ve snaze výrazně snížit svou provozní stopu.