Jihokorejský startup Space F spolu se čtyřmi partnery získal grant ve výši 15 milionů dolarů na další výzkum kultivovaného masa. V rámci projektu Alchymist, iniciativy výzkumu a vývoje podporované jihokorejským ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky, bude grant vyplácen po dobu následujících pěti let.
Projekt se zaměřuje na vývoj a industrializaci zařízení na výrobu kultivovaného masa s cílem jeho komercializace. Iniciativa byla zahájena zejména s cílem zaměřit se na budoucnost a vyřešit technické překážky, které by mohly bránit pokroku v odvětví kultivovaného masa. Společnost Space F již dříve získala v srpnu loňského roku finanční prostředky v rámci série A ve výši 6,3 milionu dolarů, které podpořily vývoj prototypů výrobků. Na financování se budou podílet Seoul National University, Sejong University, Daesang Corporation a Lotte Fine Chemical.
Potřeba kultivovaného masa v Jižní Koreji
Spotřeba masa v Jižní Koreji je stále vysoká a podle odhadů ho průměrný člověk zkonzumuje 126,2 gramů denně.
Jižní Korea navrhla snížit své emise o 40 % do roku 2030. Vzhledem k tomu, že v roce 2019 dosáhla produkce masa, která je náročná na emise oxidu uhličitého, historického maxima, bude pro dosažení cílů klíčový přechod na vývoj bílkovin s menším dopadem. Vláda poznamenala, že pěstované maso se jeví jako „reprezentativní potravina budoucnosti„. Space F se během několika týdnů stává druhým tuzemským startupem v oblasti kultivovaného masa, který byl podpořen z vládních zdrojů.
„S tím, jak celosvětově roste zájem o budoucí potravinovou bezpečnost, globální oteplování, etiku dobrých životních podmínek zvířat a efektivní využívání zdrojů. Roste i trh s kultivovaným masem, jedinou alternativou masa založeného na živočišných bílkovinách.“ Uvedl v prohlášení Kim Byung-hoon, generální ředitel společnosti Space F. „Díky tomu plánujeme pokročit v technologii kultivovaného masa a rozvinout se ve společnost založenou na výzkumu a vývoji v oblasti buněčného zemědělství.“
Průběžný pokrok v pěstební oblasti
Space F již prokázal řadu vítězství. Již v březnu 2021 představila své první vepřové maso na buněčné bázi. A letos v únoru následovalo kuřecí a hovězí maso. Spolu s novými druhy masa přišlo i vepřové 2.0.
Startup předpokládá, že po prozkoumání možností industrializace bude hrát klíčovou roli v domácím sektoru kultivovaného masa. K tomu přispěje strategické partnerství se společností Daesang Corporation. Ta si zajistila pracovní dohodu se společností Xcell Therapeutic. O dodávkách růstových médií bez živočišného séra. Jejichž cílem je od počátku dosáhnout cenové parity s konvenčním masem.
Konkurence v Jižní Koreji
Ačkoli potraviny rostlinného původu zažívají v Jižní Koreji prudký nárůst poptávky i výroby, sektor kultivovaných potravin vykazuje známky rozkvětu. Společnost Space F si vydobyla pozici, která jí umožňuje podílet se na utváření této oblasti tím, že přispěla k vytvoření prvního návrhu pokynů pro bezpečnost kultivovaného masa. Současně uspořádala sympozium Korejské společnosti buněčného zemědělství, jehož cílem bylo zmapovat trh.
CellMEAT, pravděpodobně nejpokročilejší obdoba Space F, oznámila úspěšně uzavřené kolo financování série A. Tento jihokorejský startup získal 8,1 milionu dolarů, aby mohl pokročit ve svém úsilí o zvětšování kultivovaných krevet a výzkum a vývoj nových korýšů. Plánuje se zdokonalení a rozšíření výrobních zařízení, aby se dosáhlo 10 kilogramů kultivovaných krevet denně. V blízké budoucnosti se očekává uvedení na trh v Singapuru, aby se využila otevřenost této země potravinářským technologiím.