Společnost KFC byla upozorněna na klamavou marketingovou kampaň veganské značky kuřecího masa VFC.
Film KFC – otřesné záběry a nezájem o zvířata
Smažený kuřecí gigant uvedl na trh film „za kbelíkem“, který ukazoval obrázky zdravých a spokojených kuřat žijících v podmínkách s vysokým blahobytem od dodavatelů KFC. Britská značka veganských kuřat VFC pojala podezření ohledně platnosti filmu na základě vlastních zkušeností s britskými drůbežářskými jednotkami. Následná návštěva VFC na stejné farmě odhalila podmínky, které byly k nepoznání. To vedlo k otázkám, zda se společnost KFC dopustila dvojího pokusu o „welfarewashing“ svého provozu, nebo zda jí dotyčná farma také lhala.
Film KFC, vytvořený ve spolupráci s Joe.co.uk a influencerem sociálních médií Nikem Omilanou, měl za cíl získat přízeň a důvěru veřejnosti. Podmínky na farmě byly prezentovány jako čisté, zdravé a investující do dobrých životních podmínek zvířat. Společnost VFC navštívila místo o několik týdnů později s vlastním filmařem. Její vlastní záběry odhalily šokující pravdu, otřesné záběry a naprostý nedostatek zájmu o zvířata.
Záměrné lsti nebo úskoky dodavatelského řetězce?
KFC pravidelně poukazuje na to, jak moc mu záleží na kuřatech. Do popředí svých marketingových kampaní prosadila svůj žebříček World Animal Protection’s Pecking Order. Poté, co v roce 2019 podepsala závazek Better Chicken Commitment, prohlásila, že bude jednat tak, aby podpořila dobré životní podmínky kuřat, a zašla tak daleko, že vyzvala ostatní řetězce rychlého občerstvení, aby učinily totéž.
„Kuřecí maso je to, co jsme, máme to v názvu, a jsme opravdu hrdí na to, že jsme v našem odvětví lídrem v oblasti zlepšování životních podmínek kuřat,“ uvádí společnost. „Používáme skutečné, čerstvé kuřecí maso. Vždy je bez klecí. A stále hledáme nové způsoby, jak zvýšit naše standardy welfare.“
Společnost KFC ve svém filmu navštívila farmu Park Farm (North) v Kettlethorpe v hrabství Lincolnshire. Ukazuje kuřata, která si užívají velkorysé množství čerstvé slámy na podlaze haly, plošinových hřišť podporujících přirozené chování a zvonků pro zábavu. Všichni ptáci na snímcích byli mladí, mrštní a zdravého vzhledu, nikde nebyli nalezeni žádní nemocní nebo uhynulí ptáci. Na první pohled se jednalo o místo zaměřené na vysoké welfare, dokud ptáci nebyli poraženi. Na kameře je vidět vedoucí farmy, jak se pyšní standardy dobrých životních podmínek zvířat na farmě. „Zaříkávač kuřat„, jak je přezdíván, se zdá být plně ponořen do (nyní) odhalené lži.
Spoluzakladatel VFC Matthew Glover navštívil stejnou farmu několik týdnů po zahájení marketingové kampaně společnosti KFC. Naopak na podlaze kůlny neobjevil žádnou slámu, pouze zvířecí výkaly. Dva balíky slámy zůstaly zabalené v igelitu u dveří. Hrazdy byly zvednuty do nedosažitelné výšky a nápadně chyběly zábavní zvonky. Všichni ptáci byli starší, takže v boudě panovaly stísněné podmínky a podlahu pokrývaly mrtvoly a nemocná/chcíplá zvířata. Uhynulí ptáci byli nalezeni pohození v trakaři uvnitř boudy, pravděpodobně proto, že „mrtvé popelnice“ venku byly tak plné, že z nich pod víkem vyčnívaly končetiny. Stav farmy byl téměř totožný s předchozími Gloverovými tajnými návštěvami jiných jednotek.
Zatím není jasné, zda se na tom KFC podílelo, nebo zda bylo oklamáno svým dodavatelem. Pokud se ukáže, že je to pravda, vyvolává to obavy u dalších odběratelů, včetně britských řetězců supermarketů, maloobchodníků a společnosti Moy Park, velkého producenta drůbeže.
Proč by to spotřebitelé měli vědět
Spotřebitelé se začínají více zajímat o to, jak jsou jejich potraviny vyráběny. Pokud zákazníci slibují věrnost určitým značkám na základě nepravdivých etických tvrzení, podkopává to důvěru spotřebitelů a vyvolává znepokojivý trend v maloobchodním a potravinářském odvětví.
„Jedná se o nejneuvěřitelnější marketingovou kampaň, jakou jsme za dlouhou dobu viděli,“ uvedl Glover ve svém prohlášení. „Tento obraz chovu kuřat je naprosto zavádějící a snaží se veřejnost ujistit, že je vše v pořádku, ačkoli nic nemůže být vzdálenější pravdě. Lidé mají právo vědět, jak jsou tyto farmy špinavé a přeplněné, jak ptáci trpí a umírají přímo v halách a že popelnice přetékají mršinami nebohých zvířat, která by v takových podmínkách nepřežila ani několik týdnů. Nepřekvapilo nás, že je situace tak špatná, protože to je každodenní realita intenzivního chovu kuřat. Zůstává nám však jedna otázka: Lhala farma KFC o svých standardech welfare, nebo lže KFC nám ostatním?“
Posláním společnosti VFC je vybavit spotřebitele znalostmi
V lednu společnost VFC zveřejnila výsledky spotřebitelského průzkumu, který ukázal, že většina spotřebitelů se označuje za milovníky zvířat. Většina z nich tvrdila, že neschvaluje intenzivní chov kuřat, ale přiznala, že neví, že tato technika představuje většinu komerčně dostupného kuřecího masa. Odhalení farmy zásobující KFC má nabídnout další vrstvu transparentnosti a pomoci spotřebitelům činit plně informovaná rozhodnutí o tom, co jedí, a o společnostech, které podporují.
Na komerční straně má VFC napilno. Značka oslavila své uvedení na trh v USA na začátku tohoto roku poté, co v předchozích týdnech úspěšně získala počáteční financování ve výši 10,2 milionu dolarů.