„Pokud máme pevně připevněné víčko k lahvi, snáze se nám dostane do recyklace a nezůstává pohozeno volně v přírodě,“ vysvětlil ředitel odboru odpadů při ministerstvu životního prostředí Jan Maršák pro ČT24.
Nový výzkum pro výrobce nápojů odhalil, že v současné době se až třináct procent PET lahví vrací bez uzávěrů. Povinnost připojovat uzávěry se však rozšíří i na další typy obalů, například na tetrapackové obaly na džusy a další nápoje.
Smíšené emoce
Kritici poukazují na různé aspekty, včetně špatné manipulace nebo zvýšení spotřeby plastů kvůli spojení s lahví. Podle ministerstva je však stále lepší, když takové víčko skončí v recyklaci, než kdyby se ztratilo v životním prostředí. Někteří výrobci navíc plánují lépe optimalizovat své láhve, aby snížili jejich hmotnost, a tím i celkovou spotřebu plastů.
Česká republika není první zemí, kde se lahve s těmito uzávěry objevily. Coca-Cola je testovala a zavedla na několika trzích. Reakce jsou rozporuplné i tam.
Podobné emoce vzbuzovaly i papírové a dřevěné alternativy plastových jednorázových výrobků, jako jsou brčka, příbory nebo nádobí, jejichž omezení platí od října loňského roku. I na tuto novinku si však Češi rychle zvykli.
A co zálohování?
Povinnost připevnění víček se objevila v unijních předpisech dříve než plán na zavedení zálohového systému. Dokonce i ten předpokládá, že se lahve budou vracet s připojeným uzávěrem.
Předpisy rovněž počítají s vyšším sběrem PET lahví – až devadesát procent. Tato míra sběru není v celé Evropské unii běžná, Česko se ale blíží k dosažení tohoto cíle. K tomu účelu plánuje Ministerstvo životního prostředí zavést zmíněný zálohovací systém.
Samotné lahve mají být postupně vytvářeny z minimálně třiceti procent recyklovaného materiálu. Mnoho výrobců již tento požadavek splňuje, a dokonce překračuje podíl recyklovaného materiálu ve svých výrobcích.