Kupujte regionální produkty
Podpořte lokální ekonomiku nákupem produktů vyrobených ve vašem regionu nebo zemi. Menší vzdálenost, kterou musí výrobky urazit, znamená méně emisí oxidu uhličitého. Podle studie společnosti Accenture z roku 2020 kupuje 60 % spotřebitelů ve Spojených státech a Kanadě regionální výrobky, což prospívá tamní ekonomice. V České republice podle studie STEM/MARK 2020 takto nakupuje pouze 40 % spotřebitelů.
Zaměřte se na výrobky šetrné k životnímu prostředí
Hledejte výrobky certifikované nezávislými organizacemi, které hodnotí dopad výrobků na životní prostředí. Tato certifikace vám pomůže zjistit, zda výrobek pochází z udržitelných zdrojů a zda neobsahuje škodlivé chemické látky. E-shopy, které se již vezou na zelené vlně, vám výběr takových výrobků usnadní. Pro Čechy je tento faktor při nakupování stále důležitější, 68 % z nich by se vzdalo části svého nákupního komfortu ve prospěch udržitelných e-shopů.
Nakupujte méně
Kupujte jen to, co opravdu potřebujete, a vyhněte se zbytečnému plýtvání. Nakupovat méně znamená méně odpadu a menší spotřebu zdrojů. Podle studie, kterou v roce 2020 provedla společnost IPSOS, mají lidé v Evropě v průměru 173 kusů oblečení, zatímco v Asii je to pouze 92 kusů na osobu. Existuje jiná cesta? Ano, protože ideální šatník by neměl mít více než 50 kusů. A to včetně bot a doplňků. Jedině tak můžete nosit opravdu všechno, co máte.
Recyklujte a používejte znovu
Věděli jste, že v roce 2020 bylo v České republice recyklováno pouze 22,5 % plastových obalů, což je méně než průměr EU, který činí 31,1 %? Snažte se minimalizovat množství odpadu, který produkujete, a recyklujte (nebo „upcyklujte“) staré věci na nové. Využijte systém recyklace ve svém okolí a třiďte odpad podle druhu materiálu. Vyhněte se některým recyklačním mýtům. Možná jste slyšeli, že odpad musí být dokonale čistý, aby mohl být vyhozen. To však není pravda; klidně recyklujte mikrotenový sáček nebo obal na CD. Ani papírové kapesníčky nepatří do recyklačního kontejneru. Často je totiž vyhazujeme „použité“ a tím zničíme materiál. Laminovaný a voskový papír do kontejneru také nevhazujte.
Vyhněte se plastovým výrobkům
Plasty představují pro životní prostředí velký problém. V roce 2018 bylo na celém světě vyrobeno 359 milionů tun plastových výrobků a pouze 9 % z nich bylo recyklováno. Tento problém vyřeší pouze celosvětové snížení výroby plastových výrobků a jejich nahrazení alternativními, udržitelnými materiály. Snažte se proto vyhýbat plastovým obalům, sáčkům, kelímkům, plastovým brčkům na pití a dalším plastovým výrobkům. Pořiďte si například cestovní hrnek a používejte ho pouze k přípravě kávy s sebou.
Vyberte si pomalou módu
V době, kdy zahraniční e-shopy prodávající levné (a často nekvalitní) oblečení získávají na popularitě, může být někdy těžké odolat výhodným cenám mnoha módních kousků. Myslete však na budoucnost a vybírejte si udržitelné oblečení.