Thajsko je cílovou zemí pro dovoz plastového odpadu z několika vyspělých států, jako jsou Japonsko, Spojené státy americké nebo Čína. Tento odpad je zpracováván v tamních „recyklačních“ zařízeních nevyhovujícím způsobem, což způsobuje znečištění životního prostředí. Zákaz dovozu odpadu je důležitým krokem v řešení dlouhodobého problému s dovozem odpadu do Thajska.
V současné době existuje pouze 14 továren, které mají dostatečnou výrobní kapacitu.
Nacházejí se v zvláštních ekonomických zónách, které umožňují investorům přístup k různým daňovým a nedaňovým pobídkám a lepší infrastruktuře, aby mohly dovážet a zpracovávat plastový odpad. Tyto továrny využívají plastový odpad jako zdroj pro výrobu. Letos mají stanovenou kvótu na 372 994 tun, což odpovídá 100% jejich celkové výrobní kapacitě. V příštím roce se tato kvóta sníží na 50%, což by mohlo vést ke zvýšení kapacity pro zpracování místního odpadu, jehož problematika dosud není uspokojivě vyřešena. Kritéria pro dovážené plasty byla také stanovena, musí být čisté, vytříděné a používat se pouze pro výrobu. Dovozci musí být schopni doložit nutnost dovážet plastový odpad.
Skulinka v opatření
Punyathorn Jeungsmarn z nevládní organizace EARTH Thailand, která monitoruje dovoz odpadů do Thajska, má však několik připomínek: „Zákaz se zaměří na plasty dovážené pod celním kódem 3915. Je potřeba sledovat, zda se plasty nebudou dovážet prostřednictvím jiných celních kódů nebo právních mezer.”
Zmiňuje případ z roku 2022, kdy celní úřady zadržely 130 tun komunálního odpadu dovezeného z Austrálie. Ten se do země pokusili obchodníci s odpadem provézt jako „papírovou směs“.