Summit OSN o klimatu poprvé po šesti letech hostí africká země. Pravidelná akce je zaměřena především na hledání způsobů, jak zpomalit globální oteplování. Zástupci zemí také analyzují, jak se jim daří plnit minulé závazky.
Loni ve Skotsku se například zástupci zemí zavázali urychlit odklon od uhlí, zastavit odlesňování do roku 2030 a do stejného data snížit emise metanu o 30 procent. Jádrem klimatického úsilí zůstává snaha udržet nárůst teploty pod 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. V současnosti podle vědců teplota vzrostla o 1,15 stupně.
Mezi účastníky summitu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch má být například americký prezident Joe Biden nebo nový britský premiér Rishi Sunak. Na první tři dny summitu přiletěl do Egypta také český premiér Petr Fiala.
„Česká republika je přesvědčena, že musíme dosáhnout dohody na globální úrovni, protože pokud se nám to nebude dařit, tak v tom případě by Evropská unie a tedy i Česká republika čelily negativním dopadům na průmysl a ekonomiku,“ uvedl před odletem premiér.
Rozporuplná pozice Egypta
Hostitelský Egypt chce být během konference COP27 aktivní. Při zahájení summitu prezident Abd al-Fattáh as-Sísí apeloval na státy, aby nenechaly současné problémy spojené s válkou na Ukrajině stát v cestě světovému úsilí o dosažení environmentálního cíle.
BBC současně upozornila, že současný egyptský prezident je známý svým tvrdým přístupem k oponentům. V egyptských věznicích se údajně nachází až 60 000 politických vězňů.
Projev tajemníka OSN Antónia Guterres
Tajemníkův projev měl naléhavě naladit zahájení konference. „Emise skleníkových plynů stále rostou. Globální teploty stále rostou. A naše planeta se rychle blíží ke kritickým mezníkům, které způsobí, že klimatický chaos bude nezvratný,“ řekl Guterres. „Jsme na cestě do klimatického pekla a máme nohu na plynu,“ dodal.
Guterres také vyzval k dohodě mezi nejbohatšími a nejchudšími ekonomikami světa, která by urychlila odklon od fosilních paliv. Pakt by podle něj také urychlil poskytování finančních prostředků na pomoc chudším zemím. A to při snižování emisí a vyrovnávání se s nevyhnutelnými důsledky globálního oteplování.
Kdo další bude řečnit?
Na konferenci vystoupí více než 100 řečníků, z nichž mnozí budou z rozvojových zemí. Chtějí vyzvat k větší odpovědnosti bohatší země, které jsou také hlavními znečišťovateli ovzduší.
Mezi nimi má vystoupit i pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. Nedávné extrémní povodně v Pákistánu, připisované klimatickým změnám, způsobily škody za 968 miliard korun a vyhnaly z domovů miliony lidí.
Premiér Fiala se zúčastní kulatého stolu o hospodaření s vodou, panelové diskuse o podpoře vzdělávání v oblasti změny klimatu.
U kulatých stolů se očekává diskuse o prostředcích k dosažení cílů v oblasti financování, technologií a budování kapacit, jakož i o podpoře subsaharské Afriky.