Podle profesora Petera Scarborougha z Oxfordské univerzity by výsledky zveřejněné v časopise „Proceedings of the National Academy of Sciences“ mohly potravinářskému průmyslu pomoci zjistit, jak nejlépe snížit ekologickou stopu.
„Vyplňuje to obrovskou mezeru,“ řekl pro BBC. „Výrobci, stravovací zařízení a maloobchodníci mají cíle pro dosažení čistých nulových emisí a nemají nástroje, které k tomu potřebují.“
Hodnocení udržitelnosti produktů
Výzkumníci zkoumali více než 57 000 potravin a nápojů prodávaných v britských supermarketech. Tyto položky byly hodnoceny na základě jejich dopadů v rámci celého hodnotového řetězce, od způsobů pěstování přes zpracování až po přepravu a emise. Tato hodnocení byla analyzována pomocí vlastního algoritmu. Vyšší skóre znamená větší dopady.
Vědci uvedli, že všechny potraviny s nejvyšším skóre obsahovaly maso a mléčné výrobky. Ve srovnání s rostlinnými variantami. Podle jejich zjištění mělo mnoho veganských masných výrobků. Jako jsou klobásy a hamburgery, o 10 až 20 % nižší skóre než jejich konvenční protějšky.
Největší dopad na životní prostředí mělo hovězí a jehněčí maso. Následované lahůdkovým masem a sýrem, ořechy a sušeným ovocem, rybami a mořskými plody, čajem, hotovými jídly, párky, yorkshirským pudinkem, saláty a dipy a nealkoholickými nápoji.
Dočkáme se brzy ekologických značek?
Výzkumný tým však uvádí, že jeho zjištění jsou omezená, protože nejsou k dispozici informace o zemi původu ani o způsobech zemědělské výroby. Navzdory chybějícím informacím si tým za metodikou stále stojí a výsledky označuje za významný krok k „poskytnutí informací, které by mohly umožnit informované rozhodování“.
Povinné označování ekologickými značkami je však podle nich ještě daleko. Pravděpodobnější je dobrovolné přijetí, které by se projevilo v celém odvětví.