Prakticky veškerá dešťová voda dnes obsahuje nebezpečné množství věčných chemikálií – per- a polyfluoroalkylových látek (zkráceně PFAS) – tvrdí nový výzkum.
Snížení rizika řady problémů
Snížení expozice chemickým látkám PFAS může pomoci zabránit riziku metabolických a reprodukčních problémů a snížit riziko některých typů rakoviny.
Chemické látky, které se nacházejí v běžných předmětech pro domácnost a které lze nahradit netoxickými variantami, jsou však rozšířenější, než se dříve předpokládalo. Nový výzkum, který byl zveřejněn v časopise Environmental Science and Technology, uvádí, že téměř veškerá dešťová voda na Zemi obsahuje nebezpečné množství těchto chemikálií.
Věčné „nerozkládající se“ chemikálie
PFAS, které se nacházejí v řadě předmětů od nepřilnavého nádobí přes repelenty proti skvrnám, kosmetiku až po obaly na potraviny, se často nazývají „věčné“ chemikálie. Nerozkládají se. Tyto trvalé chemické látky se mohou hromadit v těle a jsou spojovány s řadou problémů. S plodností, zvýšeným rizikem rakoviny a opožděným vývojem dětí.
„Podle měření, která jsme provedli, není na Zemi místo, kde by byl déšť bezpečný k pití,“ řekl agentuře AFP Ian Cousins, profesor na univerzitě a hlavní autor zveřejněné studie.
„Přestože v průmyslovém světě dešťovou vodu často nepijeme, mnoho lidí na celém světě očekává, že je bezpečná k pití, a zásobuje mnoho našich zdrojů pitné vody.“ Dodal.
Doporučené hodnoty pro pitnou vodu
Výzkumníci zjistili v dešťové vodě množství PFAS. To 14krát překračovalo doporučené hodnoty pro pitnou vodu v odlehlých částech světa včetně Antarktidy a Tibetu. Které jsou často vychvalovány pro své nedotčené životní prostředí.
Podle Cousinse jsou PFAS nyní „tak trvalé„, že z planety nikdy nezmizí.
„Učinili jsme planetu nehostinnou pro lidský život tím, že jsme ji nyní nevratně kontaminovali, takže už nic není čisté. A to až do té míry, že to není dostatečně čisté, aby to bylo bezpečné,“ řekl. „Překročili jsme planetární hranici.„
Výzkumníci upozorňují, že navzdory jejich přetrvávajícímu výskytu jsou snahy o snížení expozice PFAS úspěšné. Za posledních 20 let se hladina PFAS u lidí snížila, ale hladina v životním prostředí zůstala stejná.