Od 24. února letošního roku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, utrpěla Ukrajina značné ztráty. Zatímco o dopadech na lidské životy bylo informováno mnohokrát, o dopadech války na životní prostředí se psalo výrazně méně. Ukrajinské ministerstvo životního prostředí je však již od prvních dnů odhodláno zaznamenávat škody způsobené na přírodě.
Škody na životním prostředí v hodnotě 6,6 miliard €
Podle údajů Ministerstva bylo na Ukrajině dosud zjištěno 257 případů trestných činů proti životnímu prostředí. Náklady na tyto škody se odhadují na přibližně 6,6 miliardy eur.
Ministerstvo životního prostředí shromažďuje důkazy s nadějí, že jednoho dne požene Rusko před soud. Přestože získání plné náhrady škody může trvat roky, spolupracuje s mezinárodními právními firmami, které mu pomohou k vybudování silného právního případu.
Zvláštní pracovní skupina
Zločiny proti životnímu prostředí spáchané během války vyšetřuje zvláštní pracovní skupina koordinovaná ukrajinskou inspekcí životního prostředí. Tvoří ji přibližně 100 lidí a shromažďují fotografie, satelitní snímky, videozáznamy nebo vzorky z míst bojů. Ruské síly již zasáhly vodárenská zařízení, sklady potravin, chemické továrny, a dokonce i jaderné elektrárny.
„Ukrajina je skutečně průmyslově vyspělá země a útoky zejména na východě znamenají, že průmyslová zařízení byla zničena,“ řekla Natalia Gozaková, výkonná ředitelka ukrajinské ekologické organizace Ecoaction, pro web Euronews.
Gozaková dále zmiňuje, že nejvíce nebezpečné jsou v současnosti hrozby spojené s obsazením jaderných elektráren. Ty pro životní prostředí představují největší riziko.