Ústředním bodem žaloby je obvinění ze zavádějících informací týkajících se profilu udržitelnosti letů společnosti KLM. Zpochybněný je rovněž deklarovaný záměr společnosti napravit stávající dopad na životní prostředí. Mateřské společnosti KLM, Air France KLM, byl zaslán dopis před podáním žaloby.
Nenecháme klamavá tvrzení létat!
„Marketing společnosti KLM uvádí spotřebitele v omyl, že její lety nezhorší stav klimatické nouze. To je však mýtus,“ řekla deníku The Guardian Hiske Artsová, pracovnice kampaně Fossielvrij NL. „Nekontrolované létání je jedním z nejrychlejších způsobů ohřívání planety. Zákazníky musíme informovat a chránit před tvrzeními, která naznačují opak.“
Létání se na celosvětových emisích uhlíku podílí přibližně 2,5 procenty. Toto číslo se může zdát nízké, ale je to dáno tím, že velké procento (až 80 procent) lidí necestuje letadlem. Pokud by se čísla zvýšila v důsledku levnějších možností, protože se cestovní průmysl snaží zotavit, emise po Kovidu-19 výrazně vzrostou.
Zodpovědnost vůči „greenwasherům“
Společnost Fossielvrij NL si bere na mušku kampaň společnosti KLM „Létejte zodpovědně“. Propagace se soustředí na nejasné sliby o udržitelnosti, což skupinu ekologických kampaní pohoršuje.
„Fly Responsibly je závazek společnosti KLM převzít vedoucí úlohu při vytváření udržitelnější budoucnosti letectví. Uznáváme naléhavou potřebu omezit globální oteplování, a proto jsme se zavázali k cílům definovaným v Pařížské klimatické dohodě. Uspět však můžeme pouze tehdy, budeme-li spolupracovat. Připojte se k nám tedy ještě dnes pro udržitelnější zítřek,“ píše letecká společnost.
Jako své klíčové priority KLM uvádí obnovu letového parku, kompenzaci uhlíkových emisí, zlepšení provozu a přechod na udržitelná letecká paliva, ale nenabízí příliš podrobných časových plánů ani metodik. Největším tvrzením je, že jako společnost je na dobré cestě splnit svůj cíl nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050.
„Pro opatření v oblasti klimatu platí: teď, nebo nikdy. Letecké společnosti nemohou soutěžit o zakázky na základě tvrzení, že řeší klimatickou krizi, zatímco ve skutečnosti ji podporují,“ řekl deníku The Guardian Johnny White, právník ze společnosti ClientEarth. „Stejně jako průmysl fosilních paliv používá greenwashing, aby ochránil svou licenci k činnosti, letecký sektor používá klamavou reklamu, aby ochránil svou licenci k růstu. Potřebujeme legislativu, která by s těmito zdržovacími taktikami konečně nadobro skoncovala.“
Společnost Air France KLM označili za jednu ze skupiny velkých leteckých společností, které usilují o odložení regulace klimatu v rámci leteckého průmyslu.
KLM přiznala, že obdržela dopis od společnosti Fossielvrij NL, a uvedla, že jeho obsah zkoumá.
Zabránění oklamání spotřebitele
Společnost KLM se již dříve kritizovala za svůj slogan „Buďte hrdinou, letíte s nulovými emisemi CO2„. Nizozemský úřad pro regulaci reklamy vydal varování poté, co zjistil, že letecká společnost nemůže tvrdit, že je uhlíkově neutrální. Připustil, že kompenzace emisí uhlíku zavedl, ale považoval ji za nedostatečnou. Společnost KLM se k rozhodnutí odmítla vyjádřit.
Začátkem tohoto měsíce se zjistilo, že HSBC vyšetřuje Úřad pro reklamní standardy. Banka, která se již potýká s nespokojeností zainteresovaných stran kvůli pokračujícím investicím do fosilních paliv, vyzvali za „zavádějící“ plakáty na autobusových zastávkách. Ústředním bodem problému je údajné zatajování emisí uhlíku a skleníkových plynů, které vznikají při provozu, a zároveň narážky na klimatický aktivismus. Pokud společnost shledají vinnou z greenwashingu, bude to první velká banka, která dostane varování.