- Výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje jsou v České republice srovnatelné s průměrem Evropské unie.
- U šetření v oblasti nákupu potravin je důležité, aby nebyla negativně ovlivněna kvalita stravy.
- Pro efektivní úsporu peněz se zaměřte hlavně na plánování jídelníčku a omezení plýtvání.
Ceny potravin v rámci států Evropské unie
Z dat Eurostatu z roku 2020 vyplývá, že výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje tvoří u průměrného obyvatele České republiky 17,1 % všech výdajů na chod domácnosti. Tato situace je tak srovnatelná s průměrem Evropské unie, který je 16,4 %. Pro srovnání s největšími odchylkami – v Lucembursku je to 9,5 % celkových výdajů a v Rumunsku 26,4 %.
Při hlubší analýze lze konstatovat, že v zemích východní části Evropy jsou tyto výdaje vyšší než v zemích “západních”. Byť se v posledních desetiletích tento rozdíl postupně zmenšuje. Je také důležité zmínit, že se nejedná o výdaje v absolutních číslech. Neplatí, že by obyvatelé východních zemí utráceli za potraviny více peněz, než lidé v západních. Jedná se pouze o vyšší procentuální podíl z celkových výdajů na domácnost.
Český statistický úřad uvádí, že v roce 2021 byla průměrná roční útrata za potraviny a nealkoholické nápoje 32 990 Kč na osobu. V posledních třech letech však došlo v této oblasti ke značným fluktuacím, a to zejména v souvislosti s Covidem‑19, válkou či poměrně radikální inflací. Některé domácnosti se proto snaží ušetřit, mimo jiné, právě na potravinách.
Je omezení výdajů na výživu správnou cestou?
Náklady na potraviny jsou poměrně obsáhlou složkou celkových výdajů. Ty navíc nelze zásadním způsobem omezit. Jíst a pít musí zkrátka všichni. Při snaze o šetření v této oblasti tak může snadno dojít k zásadnímu poklesu kvality konzumované stravy. Zejména pokud zákazník nemá základní znalosti v oblasti výživy. Potraviny s nižší jakostí jsou totiž často levnější než ty kvalitnější. Obzvláště pokud jejich pěstování/chov deklaruje podmínky udržitelného zemědělství, fair trade, welfare zvířat, lokální produkci apod.
V tomto ohledu proto nezapomínejte na to, že kvalita vaší stravy dále ovlivňuje celkové zdraví, ale také míru energie, produktivitu atd. Dobrou zprávou však je, že pokud se ve světě výživu orientujete, můžete na jídle ušetřit i za předpokladu, že jeho kvalita zůstane zachována. Máte‑li naopak v těchto znalostech mezery, neváhejte si přečíst naše další články, které vám pomohou nejen s efektivním ušetřením peněz, ale také s výše zmíněných udržením zdraví, sportovní výkonnosti atd.
8 tipů, jak ušetřit a stále jíst kvalitně
1. Nejlepší restaurace? U vás doma
Stravování v restauracích je čas od času příjemnou změnou a příležitostí k poznávání nových chutí – musíte však počítat s tím, že kromě ceny samotných potravin si připlatíte i v rámci zajištění dalších provozních nákladů restaurace, což se při pravidelných návštěvách lehce nastřádá.
Snaha o ušetření rozhodně neznamená absolutní zákaz návštěv restaurací, stejné/podobné jídlo si však doma připravíte zpravidla levněji. Dalším benefitem je také vyšší míra kontroly nad obsahem jednotlivých surovin a jejich kvalitou.
2. Neplýtvejte potravinami
Navzdory rostoucím cenám potravin je plýtvání s nimi stále problémem – v Evropské unii skončí až 20 % celkové produkce potravin jako odpad, celosvětově je to dokonce až ⅓ celkové produkce. V České republice se v roce 2021 zbytečně vyhodilo cca 50–80 kg potravin na osobu, přičemž hlavní podíl (53 %) na tomto plýtvání mají domácnosti.
V rámci omezení plýtvání je nezbytné naučit se rozlišovat potraviny s dlouhou a omezenou trvanlivostí, plánovat si jídelníček dopředu a nenechat se přesvědčit k nákupu produktů, které ve skutečnosti nepotřebujete. Skvělým pomocníkem je také reorganizace lednice po každém nákupu – potraviny, které v ní již máte déle přesuňte dopředu, aby byly zkonzumovány dříve, než ty nové.
3. Zaměřte se na základní ingredience
“Základní ingredience jako celozrnné obilné přílohy, ovesné vločky, těstoviny, brambory nebo luštěniny – to jsou potraviny, které mnoho nestojí, ale v jídelníčku udělají parádu mimo jiné i skrze obsah vlákniny a mikronutrientů. Přestože neposkytují všechny potřebné živiny, jsou skvělým a finančně nenáročným základem, který pak doplní o něco nákladnější potraviny, jako např. zdroje maso, mléčné výrobky, rostlinné oleje nebo ořechy.” ,doplňuje Tomáš Novotný z Aktin.cz.
I u těchto potravin však lze efektivně ušetřit – např. ořechy kupujte ve skořápce, nebo ve formě ořechového másla, které je koncentrovaným zdrojem těchto zdraví nenasycených mastných kyselin. U ryb jsou pak levnější variantou konzervované výrobky, např. tuňák, či losos. Zde je však nezbytné sledovat složení, protože škála kvality těchto produktů je skutečně široká.
4. Jídlo si plánujte dopředu
Plánování jídelníčku vám ušetří nejen peníze, ale také čas. Pokud budete mít množství a typ jídel stanovený předem, budete moci nakoupit pouze suroviny potřebné pro tyto účely, a přípravou více porcí najednou se navíc můžete vyhnout kažení výrobků už týdny otevřených kdesi v zadním rohu lednice.
Předem namyšlený stravovací plán vám navíc každý den zajistí pestrou škálu všech potřebných živin a zabrání tomu, že na oběd ve spěchu sáhnete po nějaké chlazené bagetě, což bude (při pravidelné konzumaci) pravděpodobně bolet nejen vaši peněženku.
5. Když káva, tak jedině vlastní
Leckdo si bez kávy neumí představit den.
Zamysleli jste se však někdy nad tím, že kvalitní potravinu plnou živin při ceně 70–100 korun v dlani 3x obrátíte? Ale za miniaturní šálek s kávou tuto částku vyplatíte bez mrknutí oka?
Při snaze o šetření se kávy rozhodně nemusíte vzdávat. Lepší možností však, je z hlediska ekologického i ekonomického, vlastní termohrnek, do kterého si kávu připravíte doma. Z nepřeberných možností atraktivního designu si vyberou milovníci minimalismu i extravagance. A díky dostupnosti různých velikostí nebudou zklamaní konzumenti “latéček” ani klasického espressa.
Peníze ušetřené za podíl na provozních nákladech kavárny raději investujte do kvalitních kávových zrn,, které váš zážitek posunou ještě na vyšší úroveň.
6. Máte doma mrazák? A mohla bych ho vidět?
“Na mražené potraviny je často pohlíženo skrze prsty – pravdou však je, že z hlediska obsahu živin záleží, stejně jako u čerstvých potravin, na způsobu zpracování, době sklizně atd. Mražené ovoce a zelenina jsou zpravidla zakonzervovány v krátké době po sklizni, což znamená, že ztráta živin není vysoká. Tyto výrobky mají navíc dlouhou trvanlivost a doma je máte kdykoliv po ruce – stačí sáhnout do mrazáku.”, popisuje odborník na zdravou výživu, Tomáš Novotný z Aktin.cz.
U konzervovaných výrobků je potřeba si všímat složení nálevu, který může obsahovat např. vysoké množství soli, cukru nebo tuku. Je pak logické, že takovýto způsob zpracování zcela změní vlastnosti a výživovou hodnotu původní suroviny.
7. Sledujte slevy, ale nakupujte s rozmyslem
I vy si možná pamatujete, jak jste se babičce v dětství pošklebovali. Procházela leták místní jednoty a hledala v něm aktuální slevy. (A někteří jste se pak možná, stejně jako já, u této činnosti nachytali už záhy po dosažení 20 let.) Nakupování v akcích je bezpochyby skvělým způsobem, jak ušetřit – může se však jednat o dvousečnou zbraň.
Do zásoby se vyplatí nakoupit zejména potraviny s dlouhou trvanlivostí – obiloviny, luštěniny, ovesné vločky, mražené potraviny atd. U těch, které podléhají rychlé zkáze, se však nejprve ujistěte, že je skutečně využijete. V případě jejich zkažení plýtváte jak jídlem, tak i penězi. Pozor také na lákadla v podobě nejrůznějších akčních cukrovinek, tyčinek a sušenek. Čas od času samozřejmě neuškodí, ale pokud se snažíte šetřit, zrovna tyto potraviny jsou jedny z těch postradatelných.
8. Do obchodu jedině s plným žaludkem
Nákup je základem zdravého stravování. Skladba jídelníčku a samotná příprava jídel se odvíjí vždy od toho, co máte doma k dispozici. Abyste si mohli nakoupit v klidu a nebýt “otroky” svého hladu, snažte se vyhýbat návštěvě obchodů, když šilháte hlady. Jakkoliv směšně to zní, vztah mezi pocity hladu při nakupování a výběrem nevhodných potravin je skutečně podpořen studiemi – namísto výživové kvality potravin se totiž budete řídit spíše bažením po konkrétních chuťových vjemech.
Co si z toho vzít?
Namísto nákupu potravin nevalné kvality se raději zaměřte na plánování stravy. Jídlo i kávu si připravujte zejména doma. Neplýtvejte potravinami a vařte ze základních ingrediencí. Nehoňte se také slepě za kdejakou akcí či slevou, dejte šanci mraženým potravinám a nechoďte nakupovat hladoví – významně to totiž ovlivní váš výběr potravin.