Jste připraveni přejít na nulový odpad? Tváří v tvář přeplněným skládkám, celosvětové krizi znečištění oceánů plasty a ekologické nouzi je důležitější než kdy jindy provést v našem každodenním životě nárazové změny. Pokud na své cestě za nízkoodpadovým odpadem potřebujete nějakou motivaci a návod, mohlo by se vám hodit těchto 5 knih.
Mottainai Grandma
Mottainai Grandma, známá také pod názvem “ The Waste-Not-Want-Not Grandmother„, je dílo japonské autorky Mariko Šindžu. Tato jednoduchá kniha, inspirovaná její vlastní snahou vysvětlit svému dítěti plýtvání, je věnována eliminaci plýtvání a boji proti konzumním návykům, které pronikly do naší mainstreamové kultury.
Méně je více
Méně je více je svépomocný memoár, který dokumentuje dvouletou cestu autorky Cait Flandersové za zákazem nakupování. Tato kniha ukazuje výhody přechodu na život s nízkým množstvím odpadu, od nalezení naplnění bez spotřeby až po odvrácení se od nákladných a nezdravých „odbourávacích“ aktivit, jako je nakupování, alkohol a jídlo. Tato kniha vás bude inspirovat na vaší nízkoodpadové cestě k méně věcem, méně odpadu a menšímu dopadu na naši Zemi. Navíc obsahuje i několik docela praktických rad, které vám pomohou vymanit se ze spárů naší plýtvající konzumní kultury.
Sbohem, věci
Seznamte se s novým králem deklutrace v knize „Sbohem, věci“ od japonského minimalisty Fumia Sasakiho. Toto čtení u postele vás seznámí s novými minimalistickými technologiemi, od barevného a informačního minimalismu (zdravíme, emocionální a mentální deklutering!) až po LOHAS, což je zkratka pro životní styl zdraví a udržitelnosti. Sasakiho minimalistický program povzbuzuje čtenáře, aby si tyto zásady osvojili ve svých každodenních návycích, a nepochybně tak podpoří uvědomělejší a ekologičtější způsoby života.
Neobyvatelná Země: Život po oteplení
Autorem knihy The Uninhabitable Earth (Neobyvatelná Země) z roku 2019, která je rozšířením jeho stejnojmenného článku z roku 2017, je americký novinář a zástupce šéfredaktora New York Magazine David Wallace-Wells. Wallace-Wells v knize podrobně popisuje deprimující trajektorii, ke které svět směřuje, pokud nebudeme nadále podnikat žádné kroky: nedostatek potravin, globální uprchlická krize, klimatické války, rozsáhlé záplavy a ekonomická devastace, to je jen několik z nich. Pokud existuje kniha, která vás bude motivovat k tomu, abyste brali environmentální otázky vážně a provedli razantní změny svých každodenních návyků, které sníží náš dopad na planetu, je to právě tato.
Vyžeňte nepořádek navždy: Jak princip zubního kartáčku změní váš život
Vyžeňte nepořádek navždy je kniha Sheily Chandry, ve které navrhuje řešení „principu zubního kartáčku“ – tedy uspořádání našich domovů podle způsobu, jakým používáme a ukládáme zubní kartáček – jako skvělý nástroj pro dekluteraci. Tento průvodce vám krok za krokem pomůže říci ne všem nadbytečným nákupům, které končí jako „ztracené“ věci ve vašem bytě. Ačkoli je kniha zaměřena na organizaci, princip, který Chandra představuje, je užitečný a pomůže nám všem na cestě k rozloučení se s cyklem každoročního vyklízení a nákupů, který je poháněn naší plýtvavou konzumní kulturou.